© 2015 Lutra Állatpatika Minden jog fenntartva!
Székhely: 8220, Veszprémi út 18.
https://www.facebook.com/LutraAllatpatika
+36 70 392 7174
Powered by Positive
Hogyan óvjuk meg kedvenceinket a külső élősködőktől?
Az állattartók részéről egyre nagyobb az igény, hogy minél biztosabb módon tartsák távol kedvenceik egészségét veszélyeztető parazitákat. Sok kérdés merülhet fel a parazitaellenes készítményekkel kapcsolatban, nem árt ezeket pontosítani annak érdekében, hogy a védelem valóban hatékony legyen.
Mi ellen is védekezzünk tulajdonképpen?
Általánosságban elmondható, hogy kutyák esetében kullancsok, bolhák, szúnyogok ellen, kijáró macskák esetében bolhák, kullancsok és a fülrühösséget okozó atkák ellen szükséges védekezni.
Mikor védekezzünk?
Kullancsok, bolhák, fülatkák ellen egész évben szükséges a megelőzés (tévhit, hogy ezek az élősködők télen nem jelentenek veszélyt), szúnyogok ellen pedig a tavasztól őszig tartó védekezés javasolt.
Milyen készítménnyel védekezzünk?
Fontos, hogy mindig megbízható készítményt válasszunk, lehetőleg az állatorvosi termékek közül. Tapasztalataink alapján a különböző parazita ellenes samponok, porok, ultrahangos riasztók, illóolajakat tartalmazó készítmények hatékonysága (hasonlóan a drogériákban beszerezhető színes, gyógynövény tartalmú nyakörvekhez, illetve az un. bio spot on készítményekhez) bizonytalan, ezért ezek használatát nem javasoljuk.
Patikánkban betérőknek három védekezési módot (rágótabletta, spot on, nyakörv) szoktunk javasolni, melyek közül mindig segítünk az állat fajának (kutya/macska), életkorának (kölyök/felnőtt), szőrzetének (rövid/hosszú), életmódjának (pl. gyakori úszás/fürdetés), tartási körülményeinek (pl. lakásban tartott, kis gyermekkel együtt él), illetve az állattartó pénztárcájának leginkább megfelelő megoldást megtalálni.
A tabletták
A rágótablettás készítmények a parazita ellenes paletta újdonságai. Néhány éve jelentek meg az állatorvosi piacon, de egyszerű használatuknak és nagy megbízhatóságuknak köszönhetően hamar keresetté váltak a kutyatartók körében. A kutyák többsége finom ízesítésüknek és jutalomfalatra emlékeztető megjelenésüknek köszönhetően szívesen elfogadja ezeket.
Hatástartamuk: 4 vagy 12 hét
Előnyök:
Hátrányok:
A spot on-ok
A rácsepegtetős oldatok használata egyszerű és gyors: a száraz szőrt széthúzva a gerinc mentén a bőrre egy vagy több helyre csepegtetve felvihetők. A bőrről gyorsan felszívódnak, pár órán belül kifejtik hatásukat. A megfelelő hatás érdekében azonban fontos, hogy a tubus teljes tartalma a bőrre és ne a szőrzetre kerüljön, és a rácsepegtetés után 12 óráig vízzel ne érintekezzen az állat.
Hatástartam: 1 hónap
Előnyök:
Hátrányok:
Fontos, hogy a spot on termékek közül minden esetben az állat fajának és méretének megfelelő készítményt válasszunk! A kutyáknak készült spot on-ok többsége permetrint tartalmaz. Ez a hatóanyag a macskákra erősen toxikus hatású, súlyos görcsöket vagy végzetes mérgezést is okozhat, ezért macskánkon ne használjunk kutyák részére készült termékeket.
A nyakörvek
Alapvetően porzó és zsíroldékony nyakörveket különböztetünk meg. A porzó nyakörvekről a hatásidő alatt egy nagyon finom porréteg válik le, ami bevonja és megvédi az állatot. Hatásuk kifejtéséhez 1-2 nap szükséges, fürdetés után visszahelyezve a nyakörvet ismételten ugyanennyi időre van szükség a hatékony védelem kialakulásáig. A zsíroldékony nyakörvekből a bőrrel érintkezve folyamatatosan oldódik ki a hatóanyag, gyorsabban kialakul a hatásuk, amit a fürdetés számottevően nem befolyásol.
Hatástartam: 6-8 hónap
Előnyök:
Hátrányok:
Milyen módon fokozhatjuk még a paraziták ellenes védelmet?
A kullancsok elleni védekezésben ezeken a készítményeken túlmenősen nagy jelentőséggel bír, ha az erdei kirándulások után átnézzük, átfésüljük kedvencünk bundáját. Az állatra került kullancsok 1-2 óráig vándorolva keresik a legalkalmasabb helyet a bőrön, így egy alapos átvizsgálással akár még a befúródás előtt felfedezhetjük a nem kívánt betolakodót. Ha mégis befúródott kullancsot találunk, akkor mihamarabb távolítsuk el azt (kullancseltávolító kanállal/csipesszel, vagy egy gyakorlott csavaró mozdulattal akár kézzel is kiszedhető). Kerüljük az olajos bedörzsölést, és egyéb népi módszereket. Eltávolítás közben előfordulhat, hogy a kullancs feje beszakad. Ez gyakran nagy aggodalommal tölti el a gazdikat, de valójában teljesen alaptalanul. A beszakadt kullancsfej ugyanis (egy szálkához hasonlóan) enyhe gyulladás kíséretében pár nap alatt kilökődik a bőrből. Ebben az esetben fordítsunk különös hangsúlyt a kullancscsípés helyének fertőtlenítésére.
Végezetül pedig érdemes figyelembe venni, hogy kedvencünk parazita ellenes védelme nemcsak állataink, de saját és családunk egészségét is védi. Hiszen a bokrokban bemászó állatok sokkal gyakrabban vannak kitéve a kullancsok támadásának, mint mi emberek. Ugyanakkor szőrzetükön védelem hiányában otthonunkba hazahozhatják a parazitákat, ezzel minket is kitéve a kullancs által terjesztett betegségek kockázatának.
https://www.facebook.com/LutraAllatpatika/